Prezident Emmanuel Macron pro mě představuje státníka, na jakého nejen Francie, ale i celá Evropa roky čekala. Politika s jasnou vizí, který cítí naléhavou potřebu překonat zkostnatělost, dnes typickou pro mnoho institucí, od francouzských až po ty evropské.

Musím přiznat, že Macrona od jeho zvolení 7. května 2017, které bylo pro všechny obrovským překvapením, sleduji se směsí neutuchajícího obdivu a zájmu. Je totiž tak odlišný od politiků, jak je dobře známe. Jeho projevy jsou srozumitelné, vřelé, naléhavé a inspirativní. Adresuje výzvy, kterými se snaží vytrhnout z letargie, z naší teplé komfortní zóny, a to nejen samy Francouze, ale často i nás ostatní, občany Evropy a šířeji obyvatele planety.

Nakonec ekologie je jednou z výrazných priorit jeho prezidentství. Poté, co Donald Trump ohlásil odstoupení od pařížské klimatické dohody, Emmanuel Macron se proslavil svým tweetem “Make our planet great again” (“Udělejme naši planetu opět úžasnou”). A nezůstalo jen u slov. Na podzim 2017 uspořádal v Paříži ONE PLANET SUMMIT (název vychází motta “We have only one planet” / “Máme jen jednu planetu”), za účasti představitelů více než 160 zemí světa, včetně jejich nejbohatších obyvatel. V publiku tak bylo možné zahlédnout např. Billa Gatese, Richarda Bransona nebo Arnolda Schwarzeneggera.

Vypadá to, že nejmladší prezident ve francouzské historii přijal svůj úřad jako misi, jako službu ve prospěch všech. Ve své vlasti musí čelit i drsné kritice. A je to logické. Snaží se změnit systém, který dlouhodobě nefunguje.

Odkaz každého státníka zhodnotí až historie a je velmi ošidné pouštět se do jakýchkoli soudů v době výkonu jeho funkce. Přesto se osobně přikláním k názoru, že současný francouzský prezident je člověkem s hlubokou touhou pozvednout svou zemi, vrátit jí hrdost a sebevědomí. Nakolik se mu to podaří, ukáže až čas.

Už teď lze ale říci, že do značné míry jej charakterizuje závěrečná věta dokumentu Emmanuel Macron, la stratégie du Météore:

“Selon les astronomes, le terme météore désigne un corps extraterrestre qui pénètre dans l’atmosphère en créant une traînée de lumière. La plupart de météores sont éphémères et se désagrègent vite. Mais certains, les plus massifs, peuvent modifier profondément le visage de notre planète.”

“Pojem meteor označuje podle astronomů mimozemské těleso, které pronikne do atmosféry, přičemž za sebou zanechá světelnou stopu. Většina meteorů má velmi krátký život a rychle se rozpadne. Avšak některé z nich, ty nejmohutnější, mohou hluboce proměnit podobu naší planety.”

Zmiňovaný dokument vám nabízím ke shlédnutí.

Synopsis

Il y a encore trois ans, personne ne connaissait Emmanuel Macron. Aujourd’hui, il est candidat à la présidence de la République après avoir occupé les devants de la scène politique et médiatique pendant plusieurs mois. Pour raconter ce phénomène singulier, Pierre Hurel a suivi Emmanuel Macron pendant six mois, depuis l’annonce du lancement de son mouvement «En Marche», jusqu’au lendemain de sa démission du poste de ministre de l’Economie. Un portrait illustré par de nombreuses archives inédites et des témoignages de ses proches, dont celui de son épouse Brigitte, qui s’exprime pour la première fois.

Synopse

Jméno Emmanuel Macron ještě tři roky nazpět nikdo neznal. Dnes je kandidátem na úřad prezidenta, poté, co během několika uplynulých měsíců stanul v popředí  jak na politické, tak i na mediální scéně. Pierre Hurel jej doprovázel po dobu půl roku – od okamžiku, kdy oznámil založení hnutí „En Marche“ („Kupředu“), až po moment, kdy podává demisi v úřadu  ministra financí. Cílem dokumentu bylo zmapovat jedinečný fenomén. Jedná se o portrét, který dokresluje řada dosud nepublikovaných archivních záznamů a také svědectví Macronových blízkých, především jeho ženy Brigitte, která zde vystupuje vůbec poprvé.