Katy Ličková

lektorka francouzštiny, průvodkyně jazykem lásky, šarmu a umění žít

Když vás na začátku lekce pozdravím
« Bonjour, comment allez-vous? » – “Dobrý den, jak se máte?”, věřte, že se neptám jen tak. Opravdu mě zajímá, jak se vám daří a o čem byste chtěli mluvit. Co nejpodrobněji, co nejlépe a ideálně hned teď.

Neumím zázraky, a tak vám neslíbím, že se francouzštinu naučíte přes noc. Co vám ale slíbit můžu, je svoje okouzlení a nadšení pro řeč lásky, krásy a vzdělanosti. A snad také porci zkušeností, které jsem za dobu své praxe nabrala. Vše vám budu předávat, jak nejlépe dovedu.

Pokud ve vás francouzština vzbuzuje respekt jako jeden z vrcholů Pyrenejí nebo Alp, věřte, že není zdaleka tak náročná a nedostupná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Důležité je mít chuť a nebát se.

Jak praví francouzské přísloví « L’audace croît à l’expérience » neboliČím více zkušeností, tím více odvahy”. Odměna za vaši píli bude sladší než ty nejúžasnější makronky.

Francouzštinu jsem vystudovala spolu s pedagogikou na Filozofické fakultě brněnské Masarykovy univerzity. Absolvovala jsem i dva semestry právnické francouzštiny na Francouzském institutu v Praze. A vlastně dodnes nenastal den, kdy bych si řekla “tak, a teď vím úplně všechno”.

Už devět let vyučuji své studenty soukromě, spolupracuji s jazykovkami a tři roky učím i na Skype. Sama jsem dlouho odolávala, ale dnes můžu bez přehánění říct, že jde o skvělý nástroj, jak studovat, aniž byste museli být nutně každý týden ve stejný čas na stejném místě. Navíc, internet je plný naprosto úžasných stránek, díky kterým můžete spojovat příjemné s užitečným: učit se a bezvadně se přitom bavit.

Nezbývá než tedy říct –
« Allons-y! » – “Pojďme na to!”

« À très bientôt ! » –
„Těším se brzy nashledanou.“