Nemáte to daleko do Šternberka u Olomouce? Pak vůbec neváhejte a přijeďte! Zažijete víkend plný sladké Francie a lahodné francouzštiny! Osobně se na vás budu těšit s přáteli v bývalém augustiniánském klášteře nedaleko hlavního náměstí. 

Celý program festivalu přichystali tři mladí Pařížané a jeden šarmantní Bretonec: Sébastien Perrier studuje literaturu a divadlo na Sorbonně, jeho sestra Julie je zapsána do přípravného ročníku lycea Janson de Sailly, Maiwenn Morvan se věnuje studiu angličtiny a literatury také na Sorbonně a Yves Le Guévellou se narodil v Bretani a dodnes zůstává velkým patriotem, i když už více než deset let žije na Ostravsku.

Všichni čtyři s vámi budou sdílet francouzský esprit, jazyk, ale také spoustu zajímavostí, které zemi galského kohouta činí “tou nejkrásnější na světě”. 🙂


 

Sébastien, Maiwenn a Julie se podělí o své zážitky a zkušenosti ze studia na prestižních pařížských školách a představí vám místa, kterým rozhodně stojí za to věnovat pozornost. Možná si tak osvěžíte své někdejší prázdninové vzpomínky anebo načerpáte inspiraci, kam vyrazit v nejbližší době.
Na své si přijdou také ti, kdo uvažují o studiu na některé z francouzských či přímo pařížských univerzit. Co příprava na studium obnáší? Jak je těžké se na vysokou školu ve Francii dostat? Jak je finančně náročný život studenta v hlavním městě? Na všechny tyto otázky dostanete odpovědi.

Jak správně tušíte, rozhodně se vám dostane příležitosti aktivně francouzsky mluvit. Ale pokud byste se na to necítili, nevadí. Všechny besedy budou tlumočeny do češtiny a navíc Sébastien s Julií mají české kořeny, a tedy i v češtině se pohybují velmi lehce.

Určitě byste si neměli nechat ujít ani sobotní « Soirée bretonne », jehož hlavním aktérem bude Yves Le Guévellou.
Yves podobných “Bretaňských večerů” připravil už nepočítaně, zejména ve spolupráci s ostravskou Alliance française. Jeho recept je tedy osvědčený: mix obrázků a vyprávění o specifické kultuře a tradicích regionu, kde vzduch voní mořem, z pobřeží září majáky a Keltové dodnes promlouvají ze svých mýtů a legend. Uslyšíte tóny typické místní folklórní hudby, na niž si budete moci a zatančit a – v neposlední řadě – ochutnáte bretonské palačinky z prvotřídních ingrediencí. Ať už ty slané (galettes) nebo sladké (crêpes).


Pojďme si tedy zrekapitulovat, nač se můžete v programu těšit. (Program si můžete stáhnout také ve formátu pdf).

PÁTEK 5.8.

| 18:00 | Krátká scéna ze “Hry lásky a náhody”, poté prohlídka kláštera s hrou na varhany
“Hra lásky a náhody” je převleková komedie z 18. století z pera dramatika Marivaux, kde si láska razí svou cestu nejen navzdory rozumu, ale také napříč společenskými vrstvami.
Účinkují: Sébastien a Julie Perrier, Maiwenn Morvan. Průvodce klášterem: Josef Knopf

SOBOTA 6.8.

| 10:00 | “Život studenta v Paříži I.” (beseda)
Sébastien, Maiwenn a Julie se podělí o své zkušenosti s univerzitním životem a předají své užitečné tipy těm, kdo zamýšlejí ve Francii studovat. Promítnou také video o Paříži.

| 14:00 | “Slavná muzea a významné stavby Paříže” (prezentace) 
Navštívíme ta nejproslulejší místa: muzea Louvre, Orsay, Centre Pompidou, Picasso a Tokyo, Grévin, pomyslně zavítáme k Vítěznému oblouku, na hřbitov Père Lachaise, do Panthéonu, na Montmartre, do Invalidovny, ale i do ultramoderní čtvrti La Défense.
Výklad: Sébastien a Julie Perrier, Maiwenn Morvan

| 17:00 | « Soirée bretonne » / “Bretaňský večer”
Kdo jiný umí lépe připravit delikátní sladké i slané palačinky z prvotřídních ingrediencí než rodilý Bretonec, jakým je Yves Le Guévellou. Ochutnáte je, když si přijdete poslechnout jeho úžasné vyprávění s diapozitivy, které vás přenese do přímořského kraje, kde dodnes žije duch Keltů. Uslyšíte typickou bretonskou hudbu, na kterou si můžete i zatančit!
Režie: Yves Le Guévellou

 

NEDĚLE 7.8.

| 10:00 | “Život studenta v Paříži II.” (beseda)
Pokračování prezentace prestižních pařížských škol, zejména l’Université Sorbonne, le Lycée Janson de Sailly a divadelní školy les Cours Acquaviva. Krátká videa.
Prezentace: Sébastien a Julie Perrier, Maiwenn Morvan.

| 10:00 | “Zámky na okraji Paříže: Versailles a Fontainebleau” (prezentace)
Sébastien Perrier a Maiwenn Morvan představí památky, kde se psala francouzská i evropská historie. Poté přijde na řadu diskuse o současné francouzské literatuře.


Za organizátory mohu slíbit, že uděláme vše proto, abychom si společně tento malý svátek francouzské kultury opravdu užili. Budeme proto velmi rádi, když na festival pozvete i své přátele. Ať už odkazem na tento web nebo třeba na FB událost.

Oficiální plakát události stáhnete zde ve formátu pdf nebo ve formátu png.
Kromě programu si můžete stáhnout také tiskovou zprávu. 


Vive la convivialité ! ~ Vive la culture ! ~ Vive la France!Vstupné na jednotlivé akce se řídí ceníkem Šternberského kláštera:
Dospělí: 100 Kč
Studenti a senioři: 50 Kč
Děti od 6 do 15 let: 20 Kč
Palačinky v rámci “Bretaňského večera” se budou platit zvlášť.
Prosíme, vezměte si s sebou hotovost. Nepřijímáme platby kartou. Děkujeme za pochopení.


Festival francouzské kultury pořádá v rámci projektu „Umění bez hranic“ Handkeho spolek, který ve Šternberku od r.1999 pečuje o duchovní a kulturní odkaz místního bývalého augustiniánského kláštera. Ve spolupráci s městem Šternberk spolek přispěl k obnově fresek významného moravského barokního malíře Jana Kryštofa Handkeho. Dnes navrací klášteru život nejen turistickými prohlídkami, ale i pořádáním různých kulturních akcí.
Více informací najdete na www.handke.cz


Srdečně